Stanovy
 

STANOVY BYTOVÉHO DRUŽSTVA



Část I.

Základní ustanovení

Čl. 1

Firma : Bytové družstvo TILIA 
Sídlo : Pampelišková 513, Trutnov, PSČ 541 02


Čl. 2 

1. Družstvo je společenstvím neuzavřeného počtu osob založeným za účelem podnikání, zajišťování hospodářských, sociálních a jiných potřeb svých členů. 
2. Družstvo je právnickou osobou, vystupuje v právních vztazích svým jménem a nese odpovědnost z těchto vztahů vyplývající. Družstvo neodpovídá za závazky jiných právních subjektů, za porušení svých závazků odpovídá družstvo celým svým majetkem.


Část II.

Činnost družstva

Čl. 3. 
1. Předmětem činnosti družstva je především správa a provoz bytových a nebytových objektů a zabezpečování služeb spojených s bydlením. 
2. V rámci předmětu činnosti družstvo zabezpečuje : 
a) údržbu, opravy a případné rekonstrukce bytových a nebytových objektů a to pro své členy 
b) poskytování služeb spojených s bydlením svých členů

Část III.

Členství v družstvu

Čl. 4 Vznik členství 
1. Za člena družstva může být přijat každý zletilý občan s trvalým pobytem na území státu. Nezletilý občan se může stát členem družstva jen z důvodů stanovených občanským zákoníkem. 
2. Členství vzniká dnem, kdy představenstvo rozhodne o přijetí občana za člena na základě jeho písemné přihlášky. S přihláškou občan předloží doklady o zaplacení zápisného 200 Kč a členského vkladu ve výši 3 000 Kč v případě uvedeném v článku 11. 
3. Představenstvo je povinno rozhodnout o přihlášce do 30 dnů ode dne, kdy byla družstvu doručena. Toto rozhodnutí musí být občanovi doručeno doporučeným dopisem nebo osobně. Proti rozhodnutí je možné podat písemné odvolání, které má odkladný účinek. 
4. Družstvo vrátí zápisné a členský vklad občanovi, kterého nepřijalo za člena, do 30 dnů ode dne nabytí právní moci zamítavého rozhodnutí. 
5. Zápisné neplatí členové transformovaného družstva.

Čl. 5 Společné členství manželů 
1. Vznikne-li jen jednomu z manželů za trvání manželství právo na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu, vznikne se společným nájmem i společné členství manželů v družstvu. Z tohoto členství jsou oba manželé oprávněni a povinni jednat společně a nerozdílně a jako společní členové mají jen jeden hlas. 
2. Ustanovení odstavce 1 neplatí, jestliže manželé spolu trvale nežijí.

Čl. 6 Splynutí a přeměna členství 
1. Získá-li člen v témž družstvu další členství, je povinen do 3 měsíců provést některou z dispozic členstvím podle čl. 12 a 13 těchto stanov. Neučiní-li tak, splynou další získaná členství s členstvím původním v členství jediné. Výjimku tvoří možnost zachování nebo vytvoření individuálního členství jednoho z manželů za současného trvání společného členství manželů. 
2. Dohodnou-li se po rozvodu manželství společní členové družstva - společní uživatelé bytu a místnosti nesloužící k bydlení, že jeden z nich bude jako člen družstva užívat družstevní byt a druhý místnost nesloužící k bydlení nebo rozhodne-li tak soud, zaniká společné členství manželů jeho přeměnou na samostatné členství každého z bývalých manželů dnem uzavření dohody nebo dnem právní moci rozhodnutí soudu. 
3. Připadne-li zůstatková hodnota členského podílu a jiné majetkové účasti k místnosti nesloužící k bydlení jiné majetkové účasti k místnosti nesloužící k bydlení jinému dědici, než tomu, kterému připadla zůstatková hodnota členského podílu a jiné majetkové účasti k bytu téhož zůstavitele, přemění se zůstavitelovo členství na samostatné členství každého z dědiců dnem úmrtí zůstavitele.


ĆL.7 Členský podíl a jiná majetková účast 
1. Členský podíl představuje účast člena na nákladech družstevní výstavby. Členským podílem je ta část nákladů výstavby, která není kryta státním příspěvkem a úvěrem poskytnutým podle obecně závazných právních předpisů. Členský podíl je majetkem družstva. 
2. Členský podíl se skládá z členského vkladu a z dalšího peněžního plnění připadajícího na byt a místnost nesloužící k bydlení, které byly členu přiděleny. 
3. Výši členského podílu, způsob a lhůty jeho útraty stanoví představenstvo. 
4. Člen má právo na výplatu zůstatkové hodnoty členského podílu za podmínek uvedených v čl.26. Zůstatkovou hodnotou se rozumí členský podíl snížený o jedno procento ročně. 
5. Jinou majetkovou účastí člena na nákladech výstavby je členem splacený úmor úvěru poskytnutého peněžním ústavem na výstavbu družstevního bytu. rovněž hodnota jiné majetkové účasti člena na nákladech výstavby se snižuje o jedno procento ročně.


Čl. 8 Členská práva 
Člen družstva má právo zejména 
a) účastnit se osobně nebo prostřednictvím svého zákonného zástupce na jednání a rozhodování členské schůze družstva, anebo prostřednictvím zvolených delegátů na jednání a rozhodování shromáždění delegátů. 
b) být zvolen do orgánů družstva a pokud je družstvo členem Svazu bytových družstev i na sjezd členských družstev Svazu, má-li plnou způsobilost k právním úkonům. 
c) účastnit se veškeré družstevní činnosti a požívat výhod, které družstvo svým členům poskytuje. 
d) předkládat návrhy na zlepšení činnosti družstva, obracet se s podněty, připomínkami nebo stížnostmi týkajícími se činnosti družstva k orgánům družstva a být o jejich vyřízení informován. 
e) na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu (nebytového prostoru) na základě rozhodnutí o přidělení družstevního bytu (nebytového prostoru) vydaného příslušným orgánem družstva. 
f) na roční vyúčtování zaplacených záloh na úhradu za plnění poskytovaná s užíváním družstevního bytu


Čl. 9 Členské povinnosti 
Člen družstva je povinen zejména 
a) dodržovat stanovy a řídit se rozhodnutími orgánů družstva. 
b) uhradit zálohový členský podíl, popř.. doplatek členského podílu, ve výši a lhůtě stanovené představenstvem 
c) platit nájemné a úhrady za plnění poskytovaná s užíváním bytu anebo zálohy na ně. 
d) hradit příspěvky na činnost družstva a za úkony ve výši určené nejvyšším orgánem družstva. 
e) chránit družstevní majetek, hlásit družstvu neodkladně každou mimořádnou záležitost, zejména požár, poškození družstevního majetku nebo hrozící škodu na tomto majetku, dodržovat domovní řád, provozní řád nebytových prostor, předpisy o požární ochraně a řádně užívat a udržovat byt, jakož i společné prostory a zařízení domu a řádně používat služeb, jejichž poskytování je s užíváním spojeno. 
f) podílet se svou činností podle možností na plnění úkolů stanovených příslušným orgánem družstva. 
g) oznamovat domovníkovi neprodleně změny týkající se člena a členů jeho domácnosti, které jsou podstatné pro vedení členské a bytové evidence, jakož i další změny v osobách, které užívají byt. 
h) umožnit pověřeným zástupcům družstva zjištění technického stavu bytu. 
i) hradit drobné úpravy v bytě. 
j) podílet se na úhradě ztráty družstva podle čl.52.


Čl. 10 Členská evidence 
1. Družstvo vede členskou evidenci a udržuje ji v souladu s skutečným stavem. 
2. Odpovědnost za vedení evidence nese představenstvo.


Část IV. 
Přidělování bytů


Čl. 11 Přidělování bytů 
1. Přednostní právo na přidělení (výměnu) uvolněného bytu má člen družstva, který v témže objektu (vchodu, bloku) již užívá byt nevyhovující jeho bytové potřebě, pod podmínkou, že dosavadní byt vyklidí a v řádném stavu předá družstvu. Za uvolněný se považuje byt, ke kterému nemá žádná fyzická osoba dispoziční právo. Uvolnění bytu oznámí představenstvo vyvěšením písemné informace na místech běžně přístupných všem členům. 
2. Uvolněné byty, o které nemají zájem členové (viz. bod 1), přiděluje představenstvo na základě rozhodnutí nejvyššího orgánu družstva. 
3. Předseda z pověření představenstva vyzve písemně člena ke splacení členského podílu. Lhůtu na zaplacení stanoví nejméně na 15 dní od doručení výzvy do vlastních rukou. 
4. Před výzvou ke splacení členského podílu je představenstvo oprávněno zrušit nárok na přidělení uvolněného bytu podle bodu 2, dozví-li se závažné skutečnosti, které jsou nebo by v budoucnu mohly být v rozporu se zásadami občanského soužití příp. stanovami družstva. Rozhodnutí o zrušení nároku na přidělení uvolněného bytu musí být členu doručeno doporučeným dopisem. Proti tomuto rozhodnutí nelze podat odvolání. 
5. Nesplatí-li člen ve stanovené lhůtě členský podíl nebo odmítne-li písemně přidělení bytu, představenstvo mu byt nepřidělí a vyzve ke splacení členského podílu dalšího občana podle bodu 2.


Část V. 
Dispozice s členskými právy a povinnostmi


Čl. 12 Převod členských práv a povinností

1. Člen může přenést svá členská práva a povinnosti na jiného občana, který splňuje podmínky vzniku členství, ke které musí být připojeno též písemné prohlášení o vzájemném majetkovém vypořádání. 
2. Člen může převést část členských práv a povinností na jiného člena téhož družstva v případech: 
a) kdy člen-uživatel družstevního bytu v témže družstvu získal právo na přidělení jiného bytu v témže družstvu nebo právo takový byt užívat. Netýká se přidělení bytu podle čl.11, bod 1. 
b) kdy člen-uživatel družstevního bytu a místnosti nesloužící k bydlení převádí část členských práv a povinností tykající se buď bytu nebo místnosti nesloužící k bydlení. 
3. Převod práv a povinností spojených s členstvím v družstvu na základě dohody nepodléhá souhlasu orgánu družstva. nepodléhá souhlasu představenstva.


Čl. 13 Výměna bytu 
1. Člen-uživatel může uzavřít dohodu o výměně bytu. Dohoda musí mít písemnou formu a musí obsahovat dohodu účastníků výměny o převodu členských práv a povinností a prohlášení o vzájemném majetkovém vypořádání. 
2. Převod členských práv a povinností na základě dohody o výměně bytu nastane dnem uskutečnění výměny bytu. 
3. Výměna nepodléhá souhlasu představenstva, musí však být představenstvu oznámena aspoň 15 dní předem.


Čl. 14 Podnájem bytu nebo jeho části 
1. Pronajatý byt nebo jeho část lze jinému přenechat do podnájmu na dobu určenou ve smlouvě o podnájmu nebo bez časového určení jen s písemným souhlasem družstva, po předložení kopie řádně uzavřené podnájemní smlouvy. Porušení této povinnosti se považuje za porušení stanov ve smyslu ustanovení čl.24, odst.1, písm. a). 
2. Nemůže-li nájemce ze závažných důvodů po delší dobu byt užívat, a nesouhlasí-li družstvo bez vážných důvodů s tím, aby nájemce přenechal byt nebo jeho část jinému do podnájmu, může soud na návrh nájemce rozhodnutím nahradit projev vůle družstva. 
3. Po skončení podnájmu nemá podnájemce právo na náhradní podnájem.


Čl. 15 Zajištění řádného využití bytů 
1) Družstvo dbá, aby družstevní byty, se kterými hospodaří, byly řádně a účelně využívány k bytovým účelům. 
2) Zjistí-li družstvo, že člen přidělený byt bez vážných důvodů vůbec neužívá, popřípadě že užívá dva byty, vyzve člena, aby byt byl řádně užíval nebo provedl takové dispozice s bytem, které podle stanov jsou přípustné, nebo byt odevzdal družstvu. Nestane-li se tak, družstvo požádá soud o přivolení k výpovědi nájmu družstevního bytu.


Čl. 16 Vznik nájmu družstevního bytu 
1. Nájem družstevního bytu vzniká smlouvou, kterou družstvo (pronajímatel) přenechá svému členu (nájemci) do užívání družstevní byt. Není-li doba nájmu dohodnuta, má se za to, že byla uzavřena na dobu neurčitou. 
2. Členovi vznikne právo na uzavření nájemní smlouvy 
a) na základě rozhodnutí o přidělení družstevního bytu vydaného příslušným orgánem družstva. 
b) převodem členských práv a povinností podle čl. 12. 
c) na základě dohody o výměně bytu podle čl. 13. 
d) na základě zdědění členského podílu. 
3. Nájemní smlouva musí obsahovat označení předmětu, rozsah užívání, výši nájemného a způsob výpočtu úhrady za plnění spojené s užíváním bytu. Jestliže nebyla nájemní smlouva uzavřena písemně vyhotoví se o jejím obsahu zápis.


Čl. 17 Práva a povinnosti z nájmu bytu 
1. Se členem-nájemcem družstevního bytu a s manželi-společnými nájemci mohou na základě jejich práva v bytě bydlet jejich příbuzní v řadě přímé, sourozenci, zeť a snacha, jakož i osoby, které žijí s nájemcem ve společné domácnosti. Počet těchto osob a jejich změnu je povinen nájemce neprodleně oznámit družstvu. 
2. Kromě práva užívat byt má nájemce a osoby, které s ním bydlí, právo užívat společné prostory a zařízení domu, jakož i požívat plnění, jejichž poskytování je spojeno s užíváním bytu. 
3. Nájemce je povinen při výkonu svých práv dbát, aby v domě bylo vytvořeno prostředí zajišťující ostatním nájemcům výkon jejich práv. 
4. Nájemce je povinen odstranit závady a poškození, které způsobil v domě sám, nebo ti, kdo v jeho bytě bydlí, nebo které byly způsobeny v souvislosti s návštěvou v jeho bytě. Nestane-li se tak, má družstvo právo, po předchozím upozornění člena, závady a poškození odstranit a požadovat od něho náhradu. 
5. Nájemce nesmí provádět stavební úpravy ani jinou podstatnou změnu v bytě bez souhlasu družstva a to ani na svůj náklad. 
6. Družstvo je oprávněno provádět stavební úpravy bytu a jiné podstatné změny v bytě pouze se souhlasem člena-nájemce družstevního bytu. Provádí-li družstvo takové úpravy na příkaz příslušného orgánu státní správy, je člen povinen jejich provedení umožnit, jinak odpovídá za škodu, která nesplněním této povinnosti vznikla.


Čl. 18 Nájemné a úhrada za plnění poskytovaná s užíváním bytu 
1. Člen-nájemce družstevního bytu je povinen platit nájemné za užívání družstevního bytu ve výši skutečných nákladů družstva vynaložených na jeho provoz a správu. 
2. Součástí nájemného je také částka určená na tvorbu fondu oprav. Její výši stanoví představenstvo v souladu s předpokládanou mírou postupného opotřebení družstevního domu a s ohledem na schválené opravy a modernizace. 
3. Záloha na nájemné se pletí měsíčně pozadu, nejpozději do pátého dne následujícího měsíce, zásadně převodem z účtu nájemce. 
4. Záloha na úhradu za plnění poskytovaná s užíváním bytu se platí spolu se zálohou na nájemné. Rozdíl mezi zálohou a skutečnými náklady družstva na poskytnuté plnění v průběhu kalendářního roku vynaloženými, vyúčtuje družstvo se členem nejpozději do tří měsíců poté, kdy mu bude jejich výše známá. 
5. Vyúčtováním vzniklé přeplatky družstvo členu převede na jeho účet nejpozději do třiceti dnů po vyúčtování. V téže době je člen povinen uhradit družstvu zjištěný nedoplatek. 
6. Nezaplatí-li nájemce družstevního bytu zálohu na nájemné a zálohu na plnění poskytovaná s užíváním bytu do pěti dnů po jejich splatnosti, je povinen zaplatit družstvu úrok z prodlení ve výši 0,05% za každý den prodlení. 
7. Nájemce má právo na přiměřenou slevu z nájemného, pokud družstvo přes jeho upozornění neodstraní v jeho bytě nebo v domě závadu, která podstatně nebo po delší dobu zhoršuje jejich užívání. Právo na přiměřenou slevu z nájemného má člen i tehdy, jestliže nebyla poskytována plnění spojená s užíváním bytu nebo byla poskytována vadně a jestliže užívání bytu se v důsledku toho zhoršilo. 
8. Právo na slevu z nájemného nebo z úhrady za poskytované služby spojené s užíváním bytu je třeba uplatnit bez zbytečného odkladu. Právo zanikne, nebylo-li uplatněno do šesti měsíců ode dne odstranění závad. O výši slevy rozhodne představenstvo. Případný rozpor rozhodne nejvyšší orgán družstva.


Čl. 19 Zánik nájmu bytu 
1. Nájem družstevního bytu zaniká : 
a) zánikem členství nájemce podle čl.20 
b) písemnou dohodou mezi družstvem a členem - nájemcem družstevního bytu ke dni stanoveném v dohodě 
c) písemnou výpovědí nájemce, ve které musí být uvedena lhůta, kdy má nájem skončit, a to nejméně tři měsíce tak, aby skončila ke konci kalendářního měsíce. Není-li lhůta uvedena, skončí nájem bytu posledním dnem měsíce následujícího po měsíci, v němž výpověď došla družstvu 
d) výpovědí nájmu družstevního bytu s přivolením soudu podle § 711 odst. 1, písm. c, d, e, g, h a § 712 občanského zákoníku 
e) uplynutím doby v případě, že nájem družstevního bytu byl sjednán na dobu určitou.


Část VI.
Zánik členství, majetkové vypořádání


Čl. 20 Členství v družstvu zaniká 
a) dohodou 
b) vystoupením 
c) smrtí člena, pokud jeho členství nepřejde na dědice 
d) vyloučením 
e) zánikem družstva 
f) prohlášením konkurzu na majetek člena 
g) zamítnutím návrhu na prohlášení konkurzu pro nedostatek majetku člena 
h) pravomocným nařízením výkonu rozhodnutí postižením členských práv a povinností 
i) vydáním exekučního příkazu k postižení členských práv a povinností 
j) jiným způsobem stanoveným zákonem


Čl. 21 Dohoda 
1. Písemnou dohodou mezi členem a představenstvem může členství zaniknout kdykoli.


Čl. 22 Vystoupení 
1. Vystoupením zaniká členství uplynutím dvou měsíců ode dne, kdy člen písemně ohlásil vystoupení představenstvu družstva. 
2. Oznámení o vystoupení může člen odvolat jen písemně a se souhlasem družstva.


Čl. 23 
1. Zemře -li člen družstva a nejde-li o společné členství manželů, přechází jeho členství u družstva na dědice, kterému připadl základní členský vklad nebo členský podíl(zůstatková hodnota členského podílu). S přechodem členství přechází na dědice i právo užívat byt (místnost nesloužící k bydlení).


Čl. 24 Vyloučení 
1. Rozhodnutím představenstva může být z družstva vyloučen člen, který 
a) závažným způsobem nebo opětovně a přes výstrahu porušuje své členské povinnosti určené zákonem nebo stanovami, 
b) užívá družstevního majetku tak, že družstvu vzniká značná škoda, nebo trpí, aby se majetku družstva takto užívalo 
c) buď sám, nebo ti, co s ním bydlí, hrubým způsobem porušují zásady občanského soužití, zejména porušují opětovně hrubě pořádek v domě. 
d) neplatí nájemné za užívání bytu (místnosti nesloužící k bydlení) nebo úhradu za plnění poskytovaná s užíváním bytu po dobu delší než tři měsíce 
e) byl odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný proti družstvu, jeho majetku nebo proti spoluuživatelům domu, 
f) vlastním protiprávním jednáním se trvale zbavil možnosti vykonávat členská práva a povinnosti 
2. O vyloučení podle odst. 1, písm.a) až d) může představenstvo rozhodnout, jen dalo-li členu výstrahu doporučeným dopisem do vlastních rukou a člen upozornění v dané lhůtě nerespektoval. Tato lhůta musí činit v případě uvedeném v odst. 1,písm. d) nejméně 15 dnů od doručení výstrahy. 
3. Rozhodnutí představenstva o vyloučení z družstva musí být doručeno členu do vlastních rukou. Rozhodnutí musí obsahovat odůvodnění a poučení o právu podat odvolání 
4. Proti rozhodnutí představenstva o vyloučení má právo podat člen odvolání k shromáždění delegátů. Není-li právo na odvolání uplatněno do tří měsíců ode dne, kdy se člen dozvěděl nebo mohl dozvědět o rozhodnutí o vyloučení, zaniká. Odvolání má odkladný účinek 
5. Soud na návrh člena, kterého se rozhodnutí týká, prohlásí rozhodnutí shromáždění delegátů o vyloučení za neplatné, je-li v rozporu s právními předpisy nebo stanovami. Není-li právo na podání návrhu uplatněno do tří měsíců ode dne konání shromáždění delegátů, které vyloučení potvrdilo,nebo jestliže nebylo řádně svoláno, ode dne, kdy se člen mohl dovědět o konání shromáždění delegátů, které vyloučení potvrdilo, nejpozději ale do jednoho roku od jeho konání, zaniká. 
6. Jestliže je důvodem návrhu podle odstavce 5, že tvrzené rozhodnutí shromáždění delegátů nepřijalo proto, že o něm nehlasovalo, anebo že obsah tvrzeného rozhodnutí neodpovídá rozhodnutí, které shromáždění delegátů přijalo, lze podat návrh do tří měsíců ode dne, kdy se člen o tvrzeném rozhodnutí dozvěděl, nejdéle však do jednoho roku ode dne konání nebo tvrzeného konání shromáždění delegátů.


Čl. 25 Zánik likvidací 
1. Členství zaniká po zrušení družstva a ukončení jeho likvidace dnem výmazu družstva z obchodního rejstříku.


Čl. 26 Majetkové vypořádání 
1. Zánikem členství podle čl. 20 vzniká bývalému členu nebo jeho dědicům nárok na vypořádací podíl. vypořádací podíl tvoří zůstatková hodnota členského podílu a jiné majetkové účasti, příp. další majetková účast člena na podnikání družstva. 
2. Nárok na výplatu vypořádacího podílu vzniká uplynutím tří měsíců po schválení roční účetní závěrky za rok, ve kterém členství zaniklo. pokud to hospodářská situace dovoluje, může družstvo uspokojit tento nárok nebo jeho část dříve. 
3. Výplata vypořádacího podílu je vázána vždy na uvolnění bytu (místnosti nesloužící k bydlení). 
4. zanikne-li nájemní poměr člena k družstvu bez zániku členství, vznikne členovi nárok na výplatu vypořádacího podílu sníženého o základní členský vklad uplynutím tří měsíců od schválení roční účetní závěrky za rok, ve kterém po zániku nájmu přestal byt užívat a vyklizený předal družstvu. 
5. Kromě nároku na výplatu vypořádacího podílu nemá bývalý člen nebo jeho dědicové z důvodu zániku členství nárok na jakoukoliv jinou část majetku družstva. 
6. Při výplatě vypořádacího podílu započte družstvo své splatné pohledávky vůči bývalému členu. 
7. Zánikem členství v důsledku převodu členských práv a povinností nebo výměny bytu nevzniká dosavadnímu členovi vůči družstvu nárok na vypořádací podíl. vzájemné nároky si účastníci převodu nebo výměny vypořádají mezi sebou.


Čl. 27 Zánik společného členství manželů 
1. Společné členství manželů v družstvu zaniká 
a) zánikem členství podle článku 20 stanov, 
b) smrtí jednoho z manželů, 
c) dohodou rozvedených manželů, 
d) rozhodnutím soudu o zrušení práva společného užívání bytu rozvedenými manželi, 
e) zánikem bezpodílového spoluvlastnictví manželů za trvání manželství za podmínek uvedených v odstavci 4. 
2. Zanikne-li společné členství manželů v družstvu smrtí jednoho z nich, zůstává členem družstva pozůstalý manžel. 
3. Po rozvodu manželství zůstává členem družstva ten z rozvedených manželů, který byl určen dohodou rozvedených manželů nebo rozhodnutím soudu. 
4. Dojde-li za trvání manželství k zániku bezpodílového spoluvlastnictví manželů a jeden z manželů byt trvale opustí, zůstává členem ten z manželů, který zůstal v bytě bydlet.


Část VII. 
Orgány družstva 


Čl. 28 
1. Orgány družstva jsou : 
a) členská schůze, 
b) představenstvo, 
c) předseda, 
d) kontrolní komise, 
e) domovníci. 
2. Orgány družstva mohou k lepšímu zajištění své činnosti vytvářet pomocné orgány. 
3. Do orgánů družstva mohou být voleni jen zletilí členové. Funkční období volených orgánů družstva činí pět let. 
4. Volené orgány vykonávají své funkce i po uplynutí doby, na kterou byly zvoleny, a to do zvolení nových orgánů. 
5. Členové orgánů družstva mohou být voleni opětovně. 
6. Členové orgánů družstva jsou povinni vykonávat své funkce svědomitě, plnit svěřené úkoly a dodržovat obecně platné právní předpisy a stanovy. Pokud při výkonu funkce způsobí družstvu škodu, odpovídají za ni v rozsahu stanoveném zákonem. 
7. Každý člen družstva je oprávněn podat jménem družstva žalobu proti členovi představenstva nebo proti členovi jiného orgánu podílejícího se na řízení družstva nebo jeho organizační složky o náhradu škody, kterou družstvu způsobil. Jiná osoba než člen družstva, který žalobu podal, nebo osoba jím zmocněná nemůže v řízení činit úkony jménem družstva či za družstvo. 
8. Ustanoveních odstavce 7 se nepoužije, vymáhá-li náhradu škody představenstvo. 
9. Členům orgánů družstva je za výkon funkce přiznána odměna podle zásad stanovených nejvyšším orgánem družstva, popř. poskytnuta náhrada ušlé mzdy a nákladů spojených s výkonem funkce.


ČL. 29 
1. Orgány družstva mohou jednat jen o záležitostech, které podle zákona a stanov družstva spadají do jejich působnosti. 
2. Kolektivní orgány družstva rozhodují na schůzích, na které se musí zvát všichni jejich členové. 
3. Orgány družstva, uvedené v čl. 28, odst.1, písm. a), b), a d) jsou způsobilé se usnášet, jen je-li přítomna nadpoloviční většina jejich členů. Usnesení je přijato, hlasovala-li pro ně nadpoloviční většina přítomných, pokud zákon a stanovy neurčují jinak. 
4. K platnosti usnesení o přijetí stanov a jejich změn a o zániku družstva je třeba souhlasu nadpoloviční většiny všech členů.


Čl. 30 
1. Neplní-li člen voleného orgánu řádně svoji funkci, může jej před uplynutím funkčního období odvolat orgán, který jej zvolil a povolat dnem účinnosti určeného náhradníka 
2. Člen družstva, který je do své funkce zvolen, může z funkce odstoupit, je však povinen oznámit to orgánu, jehož je členem. Jeho funkce končí dnem , kdy odstoupení projednal orgán, který ho zvolil. Příslušný orgán musí projednat odstoupení na svém nejbližším zasedání poté, kdy se o odstoupení dověděl, nejdéle však do tří měsíců. Po marném uplynutí této lhůty se odstoupení pokládá za projednané. 
3. Příslušný orgán může povolat zastupujícího člena až do doby, kdy může provedena řádná volba nového člena. Zastupující člen má práva a povinnosti řádného člena. 
4. Funkce člena představenstva a člena kontrolní komise jsou vzájemně neslučitelné. 
5. Členové představenstva a kontrolní komise družstva nesmějí být podnikateli ani členy statutárních a dozorčích orgánů právnických osob s předmětem činnosti obdobným činnosti družstva. 6. Každému členu družstva i každému členu orgánu družstva náleží jeden hlas.


Čl. 31 
1. O průběhu jednání kolektivních orgánů družstva se pořizuje zápis, který musí obsahovat : 
a) datum a místo konání, 
b) přijatá usnesení, 
c) výsledky hlasování, 
d) nepřijaté námitky členů, kteří požádali o jejich zaprotokolování. 
2. Přílohu zápisu tvoří seznam účastníků jednání, pozvánka na jednání a podklady, které byly předloženy k projednávaným bodům. 
3. Každý člen má právo vyžádat se zápis a jeho přílohy k nahlédnutí. 
4. Zápisy podepisuje člen orgánu, který jednání řídil, zápisy o jednání nejvyššího orgánu družstva podepisují zvolení ověřovatelé zápisu. 
5. Všechny zápisy z jednání kolektivních orgánů družstva musí být vyvěšeny na místech běžně přístupných všem členům.


Čl. 32 Nejvyšší orgán družstva 
1. Nejvyšším orgánem družstva je členská schůze, kde členové uplatňují své právo řídit záležitosti družstva a kontrolovat jejich činnost. 
2. Do výlučné působnosti nejvyššího orgánu družstva patří 
a) příjmat a měnit stanovy a jednací řád, 
b) volit členy představenstva a kontrolní komise v počtu a způsobem, který sám určí, 
c) odvolávat jednotlivé členy představenstva a kontrolní komise před uplynutím funkčního období, neplní-li řádně své úkoly, 
d) projednávat a schvalovat zprávy z představenstva a kontrolní komise o činnosti družstva a plnění vlastního usnesení, 
e) schvalovat zásady hospodaření včetně tvorby a použití fondů, řádnou účetní závěrku a rozhodovat v tom, jak se naloží se ziskem a uhradí případné ztráty, 
f) schvalovat zásady pro poskytování odměn členům orgánů družstva, 
g) rozhodovat o odvoláních a stížnostech proti usnesením představenstva, popř. dalších orgánů družstva, 
h) schvalovat přijetí konsolidačního programu družstva, 
i) rozhodovat o splynutí, sloučení, rozdělení a o jiném zrušení družstva nebo o změně právní formy, 
j) rozhodovat o předmětu činnosti družstva a jeho změnách, 
k) určovat výši příspěvků členů na činnost družstva a poplatků za úkony, 
l) stanovit zásady pro určování výše nájemného za užívání bytu (nebytového prostoru) a za plnění poskytovaná s užíváním bytu, způsob jejich vyúčtování a způsob placení, 
m) rozhodovat o založení, zrušení nebo zániku družstevního podniku nebo uzavření smlouvy o založení družstevního podniku, 
n) rozhodovat o zvýšení nebo snížení zapisovaného základního kapitálu, 
o) rozhodovat o významných majetkových dispozicích 
p) rozhodovat o prodeji nebo jiných majetkových dispozicích s nemovitostmi, ve kterých jsou byty, nebo s byty v souladu s § 239 odst. 4 písm. i) obchodního zákoníku, 
q) plnit další úkoly podle těchto stanov. 
3. Do působnosti nejvyššího orgánu družstva patří i rozhodování týkající se družstva a jeho činnosti, pokud si rozhodování o některé věci vynahradil. 
4. Nejvyšší orgán družstva může na návrh kontrolní komise změnit nebo zrušit pravomocné rozhodnutí představenstva nebo předsedy družstva, kterým byly porušeny obecně závazné právní předpisy nebo stanovy družstva, jestliže od nabytí právní moci rozhodnutí do podání návrhu neuplynul více než jeden rok.


Čl. 33 
1. Schůzi nejvyššího orgánu družstva svolává představenstvo podle potřeb, nejméně dvakrát ročně. 
2. Nejvyšší orgán musí být svolán nejpozději do čtyřiceti dnů, požádá-li o to písemně : 
a) jedna třetina členů družstva, 
b) jedna třetina delegátů, 
c) kontrolní komise. Jestliže představenstvo nesvolá členskou schůzi nebo shromáždění delegátů tak, aby se konalo do čtyřiceti dnů od doručení žádosti, je osoba písemně pověřená osobami nebo orgánem, který požadoval svolání členské schůze nebo shromáždění delegátů, oprávněna svolat členskou schůzi nebo shromáždění delegátů sama. Členové představenstva jsou společně a nerozdílně povinni vydat této osobě na její žádost seznam členů, popř. delegátů družstva. 
3. Pořad jednání musí být uveden na pozvánkách zaslaných nejméně 14 dní před schůzí nejvyššího orgánu družstva. 
4. Na návrh člena vysloví soud neplatnost usnesení nejvyššího orgánu družstva, pokud je v rozporu s právními předpisy nebo stanovami družstva. Návrh soudu může člen podat, požádal-li o zaprotokolování námitky na schůzi nejvyššího orgánu, který usnesení přijal, nebo jestliže námitku oznámil představenstvu do jednoho měsíce od konání této schůze a nebyla-li svolána rádně do jednoho měsíce ode dne, kdy se o jejím konání dověděl, nejdéle však do jednoho roku od konání schůze. Návrh soudu lze podat jen do jednoho měsíce ode dne, kdy člen požádal o zaprotokolování námitky nebo do oznámení námitky představenstvu. 
5. Jestliže je důvodem návrhu podle odst. 4 , že tvrzené rozhodnutí shromáždění delegátů nepřijalo proto, že o něm nehlasovalo, anebo, že obsah rozhodnutí neodpovídá rozhodnutí, které shromáždění delegátů přijalo, lze podat žalobu do jednoho měsíce ode dne, kdy se člen o tvrzeném rozhodnutí dozvěděl, nejdéle však do jednoho roku ode dne konání schůze nejvyššího orgánu družstva. V ostatním se použijí ustanovení § 131 obchodního zákoníku obdobně. 6. Na žádost jedné třetiny členů družstva nebo kontrolní komise, popř. tří delegátů zařadí představenstvo jimi určenou záležitost na pořad jednání shromáždění delegátů. Ustanovení § 182 odst. 1 písm. a) obchodního zákoníku se použije přiměřeně.


Čl. 34 
1. O způsobu hlasování na schůzi nejvyššího orgánu družstva rozhoduje nejvyšší orgán družstva.


Čl. 35 
1. Představenstvo může z organizačních důvodů svolat místo členské schůze shromáždění delegátů, které plní v plném rozsahu působnost členské schůze, kromě ustanovení čl. 32, odst. 2, písm. i). 
2. Delegáti jsou voleni na domovních schůzích podle stanoveného klíče (vždy 1 delegát no osm bytů) na celé funkční období. V každém vchodu jsou rovněž určení dva náhradníci. 
3. Není-li shromáždění delegátů schopno se usnášet, svolá představenstvo náhradní shromáždění delegátů tak, aby se konalo do tří týdnů ode dne, kdy se mělo konat shromáždění delegátů původně svolané. Náhradní shromáždění delegátů musí být svoláno novou pozvánkou s nezměněným pořadem jednání. Pozvánka musí být odeslána nejpozději do patnácti dnů ode dne, na který bylo svoláno původní shromáždění delegátů, nejpozději však deset dnů před konáním náhradního shromáždění delegátů. Náhradní shromáždění delegátů je schopno se usnášet, je-li přítomna alespoň 1 delegátů. Usnesení je přijato, hlasovala-li pro ne nadpoloviční většina přítomných delegátů.


Čl. 36 Představenstvo 
1. Představenstvo je výkonným a statutárním orgánem družstva, je oprávněno jednat jménem družstva ve všech věcech. Zabezpečuje a kontroluje plnění usnesení nejvyššího orgánu družstva, pravidelně mu podává zprávy o své činnosti a činnosti družstva a odpovídá mu za tuto činnost. 
2. Představenstvo řídí činnost družstva. je oprávněno rozhodovat o všech věcech, které nejsou vyhrazeny jiným orgánům družstva. Představenstvo zejména rozhoduje : 
a) rozhoduje o hlavních směrech činnosti družstva 
b) rozhoduje o rozsahu a příslušenství bytu a o výši nájemného a úhradě za plnění poskytovaná s užíváním bytu ve smyslu stanovených zásad, 
c) sestavuje hospodářskou strategii družstva a předkládá ji nejvyššímu orgánu družstva ke schválení, 
d) zpracovává roční účetní závěrku a hodnotí výsledky činnosti družstva a předkládá ji nejvyššímu orgánu družstva ke schválení spolu s návrhy na použití zisku nebo způsobu úhrady ztráty, 
e) projednává zprávy kontrolní komise a zprávy z kontrol provedených jinými orgány, schvaluje a zajišťuje opatření k odstranění zjištěných nedostatků, 
f) rozhoduje o přijetí za člena družstva, 
g) přiděluje uvolněné byty, 
h) určuje výši a splatnost zálohových členských podílů, 
i) rozhoduje o vyloučení člena z družstva, 
j) vydává domovní řád, jakož i jiné řády družstva, 
k) dává souhlas ke smlouvě o podnájmu bytu (části bytu) podle ustanovení čl.14, 
l) uzavírá se členem - nájemcem družstevního bytu dohodu o zániku nájmu družstevního bytu, 
m) rozhoduje o výplatě odměn domovníkům a za mimořádné práce. 
3. O žádosti členů rozhoduje představenstvo nejdéle do třiceti dnů od jejich podání.


Čl. 37 
1. Představenstvo se volí z členů družstva tak, aby členové představenstva byli především ochotni pracovat v představenstvu ku prospěchu všech členů bez rozdílu.


Čl. 38
1. Představenstvo volí ze svých členů předsedu a místopředsedu, o způsobu hlasování rozhoduje představenstvo.
2. Představenstvo se schází dle potřeby, nejméně jedenkrát za měsíc.
3. Schůze představenstva se mohou - s poradním hlasem - zúčastnit členové jiných družstevních orgánů a pozvaní členové družstva nebo pozvaní odborníci, kteří nemusejí být členy družstva.


Čl.39
1. Jménem představenstva jedná předseda a v době jeho nepřítomnosti místopředseda nebo jiný pověřený člen představenstva.
2. Právní úkony představenstva, pro které je předepsaná písemná forma, podepisuje předseda (místopředseda) a další člen představenstva.
3. Členové nebo pracovníci družstva jsou oprávněni činit jménem družstva právní úkony nutné ke splnění uložených pracovních úkolů pouze tehdy, kdy je to stanoveno v organizačních předpisech nebo je to v hospodářském styku obvyklé.
4. Představenstvo může písemnou plnou mocí pověřit zastupováním družstva i jiné občany a organizace.


Čl.40 Předseda
1. Předseda zejména :
a) organizuje a řídí jednání představenstva a běžnou činnost družstva,
b) svolává schůzi představenstva,
c) zve na schůze představenstva pověřené členy kontrolní komise a jiné osoby podle vlastního uvážení a podle potřeby,
d) jedná jménem představenstva navenek ve všech věcech družstva,
e) podepisuje s dalším členem představenstva právní úkony, pro které je předepsána písemná forma
2. Za výkon funkce odpovídá předseda představenstvu.


Čl.40 Kontrolní komise
1. Kontrolní komise je oprávněna kontrolovat veškerou činnost družstva a projednávat stížnosti členů družstva
2. Kontrolní komise se vyjadřuje k roční účetní uzávěrce a k návrhu na rozdělení zisku nebo úhradě ztráty družstva.
3. Kontrolní komise je oprávněna vyžadovat od představenstva, funkcionářů a pracovníků jakékoli informace o hospodaření a činnosti družstva. Představenstvo je povinno bez zbytečného odkladu oznámit kontrolní komisi všechny skutečnosti, které mohou mít závažné důsledky v hospodaření nebo postavení družstva a jeho členů. pověření členové kontrolní komise jsou oprávněni se zúčastnit zasedání všech orgánů družstva.
4. Na zjištěné nedostatky upozorňuje kontrolní komise představenstvo a vyžaduje zjednání nápravy.
5. K jednotlivým úkonům může kontrolní komise pověřit jednoho nebo více členů, kteří v této věci mají oprávnění žádat informace v rozsahu oprávnění kontrolní komise.
6. Neodstraní-li představenstvo zjištěné nedostatky, je kontrolní komise oprávněna požádat o svolání nejvyššího orgánu družstva.
7. Kontrolní komise má tři členy.


Čl. 42
1. Kontrolní komise se volí z členů družstva tak, aby její členové nebyli mezi sebou nebo se členy představenstva manželi, příbuznými v řadě přímé nebo sourozenci. členy kontrolní komise nemohou být členové představenstva ani pracovníci družstva.
2. Kontrolní komise volí ze svých členů předsedu, o způsobu volby rozhoduje komise.
3. Kontrolní komise odpovídá za svou činnost nejvyššímu orgánu družstva a podává mu zprávy o své činnosti.


Čl. 43
1. Schůze kontrolní komise svolává její předseda podle potřeb, nejméně jednou za tři měsíce.


Čl. 44 Domovník
1. Pro zajištění součinnosti členské základny a představenstva volí členové družstva v každém vchodu bytového objektu domovníka. 2. Domovník se zúčastňuje schůzí představenstva dle čl. 38, bod 3, organizuje činnost nájemníků v příslušném vchodu, zajišťuje přenos informací mezi nájemníky a představenstvem. 3. Činnost domovníka upřesňuje domovní řád družstva. 4. Jeden z domovníků je zvolen ostatními domovníky a představenstvem jako hlavní domovník, jeho činnost, která slouží především ke koordinaci při zajišťování oprav, údržby a jiných pracích na objektech družstva, rovněž upřesňuje domovní řád družstva.

Čl. 45 Hospodaření družstva
1. Družstvo hospodaří samostatně. Předmětem jeho činnosti je hospodaření s bytovým a nebytovým fondem v osobním užívání členů (bytové hospodářství) a ostatní hospodářská činnost.
2. Družstvo hradí náklady a výdaje své činnosti z příjmů získaných z bytového hospodářství a z fondů, příp. z jiných zdrojů.
3. Ze zisku ostatního hospodaření hradí družstvo přednostně daně a odvody. Zbylý zisk použije podle rozhodnutí nejvyššího orgánu družstva k přídělům do nedělitelného fondu, příp. do jiných fondů.
4. Ztrátu z ostatního hospodaření hradí družstvo podle rozhodnutí nejvyššího orgánu družstva z nedělitelného fondu.
5. Při vykázané ztrátě z ostatního hospodaření družstva a při likvidačním schodku rozhodne shromáždění delegátů o výši uhrazovací povinnosti členů, přesahující základní členský vklad. Uhrazovací povinnost člena nemůže však přesáhnout trojnásobek členského vkladu.


Čl. 46 Základní kapitál
1. Základní kapitál tvoří souhrn členských vkladů, které členové zaplatili nebo k jejichž splacení se zavázali při vstupu do družstva.
2. Výše základního kapitálu nesmí klesnout pod částku 50 000,- Kč.
3. Základní kapitál se zvyšuje, resp. snižuje přijetím nových členů, resp. skončením členství v družstvu.
4. Základní kapitál se eviduje podle jednotlivých členů.
5. Výše zapisovaného základního kapitálu družstva činí 50 000,- Kč.


Čl. 47
1. Základním ekonomickým střediskem bytového hospodaření je objekt, k jehož výstavbě byla uzavřena samostatná úvěrová smlouva.


Čl. 48 Fondy družstva
1. Družstvo vytváří podle svých potřeb a z výsledků své činnosti a v zájmu dalšího jejího rozvoje fondy zabezpečující zdroje na financování nutných potřeb a výdajů, na krytí hospodářských rizik, společenských potřeb a jiných výdajů. Vytváří rovněž specifické družstevní fondy zabezpečující zdroje bytového hospodářství.
2. Družstvo podle svých potřeb vytváří členský fond, fond oprav a jiné fondy. Tvorba a použití fondů se řídí zvláštními předpisy, těmito stanovami a zásadami schválenými nejvyšším orgánem družstva.

Čl. 49 Nedělitelný fond
1. Družstvo povinně vytváří nedělitelný fond.
2. Prostředky se do fondu převedou jednorázově ve výši poloviny zapisovaného základního jmění, tj. 25 000,-Kč
3. Prostředky nedělitelného fondu jsou volně k použití.
4. Zdroje nedělitelného fondu se používají na úhradu ztráty.


Čl. 50 Členský fond
1. Členský fond se tvoří z vkladů členů podle čl. 4 a z finančního plnění na členský podíl.
2. Prostředky fondu lze použít k vrácení členům při zániku členství a k dalším účelům podle rozhodnutí nejvyššího orgánu družstva.
3. Prostředky se evidují odděleně podle jednotlivých členů a způsobu tvorby.
4. Zdroje členského fondu se snižují ve výši případných odpisů členských podílů.


Čl. 51 Fond oprav
1. Fond oprav se tvoří z příspěvků uživatelů bytů a nebytových prostor v výši stanovené představenstvem, placených zpravidla v rámci nájemného. Dále se tvoří přídělem ze zisku, z odpisů a odprodeje ZP, případně převodem z členského fondu a jiných fondů.
2. Prostředky fondu oprav se používají k financování oprav, údržby, modernizaci a rekonstrukci, k případné úhradě schodku družstva, k financování základních prostředků, investic a předmětů postupné spotřeby. Podle rozhodnutí nejvyššího orgánu družstva lze fond použít i k úhradě nákladů družstevní společenské potřeby, popř. jiných nákladů a výdajů.
3. Fond oprav se eviduje podle vchodů. Rozhodným obdobím pro rozdělení prostředků na podúčty je 1.leden 1993. Na každý vchod připadne část fondu oprav základního ekonomického střediska, podle podílu na jeho předepsané tvorbě.
4. Členové-uživatelé bytů jsou oprávněni rozhodovat o čerpání prostředků evidovaných na příslušném podúčtu ve výši stanovené jarním zasedáním nejvyššího orgánu družstva na období 1 roku.


Čl. 52 Ručební povinnost
1. Člen družstva je povinen přispívat na úhradu celého schodku z hospodaření ve výši a lhůtě stanovené představenstvem.
2. Za likvidační schodek ručí člen do výše 5 000,- Kč.


Část VIII.


Čl. 53 Zrušení a likvidace družstva 

1. Družstvo se zrušuje:
a) usnesením členské schůze( shromážděním delegátů),
b) prohlášením konkursu po splnění rozvrhového usnesení nebo zrušením konkurzu z důvodu, že majetek úpadce nepostačuje k úhradě nákladů konkurzu, anebo zamítnutím návrhu na prohlášení konkursu pro nedostatek majetku,
c) rozhodnutím soudu,
d) uplynutím doby, na kterou bylo družstvo zřízeno,
e) dosažením účelu, k němuž bylo družstvo zřízeno
2. O rozhodnutí členské schůze (shromáždění delegátů) o zrušení družstva musí být pořízen notářský zápis.
3. Družstvo zaniká výmazem z obchodního rejstříku.
4. Družstvo může změnit právní formu na obchodní společnost. při změně právní formy nezaniká právnická osoba. Na změnu právní formy družstva se použijí přiměřeně ustanovení o změně právní formy obchodní společnosti. Člen družstva, který se změnou právní formy nesouhlasil, má právo na vypořádání, jestliže se zúčastnil členské schůze, pro změnu právní formy nehlasoval a po změně právní formy nevykonával práva společníka. Ustanovení §220 odst.3 obchodního zákoníku se použije přiměřeně, a to i při změně právní formy na veřejnou obchodní společnost nebo komanditní společnost.


Čl. 54
1. Soud může na návrh orgánu státního orgánu, orgánu nebo člena družstva nebo osoby, která osvědčí právní zájem, rozhodnout o zrušení družstva a jeho likvidaci, jestliže:
a) počet členů družstva poklesl pod pět členů,
b) souhrn členských vkladů klesl pod částku 50 000,- Kč,
c) uplynuly dva roky ode dne, kdy skončilo funkční období orgánů a nebyly zvoleny nové orgány, nebo byla porušena povinnost svolat nejvyšší orgán družstva, a nebo družstvo po dobu delší než dva roky neprovozuje žádnou činnost.
d) družstvo porušilo povinnost vytvářet nedělitelný fond,
e) družstvo porušuje ustanovení o předmětu činnosti,
f) založením, splynutím nebo sloučením družstva byl porušen zákon.
2. Soud může před rozhodnutím o zrušení družstva stanovit lhůtu k odstranění důvodu, pro který bylo zrušení navrženo.


Čl. 55
1. Zrušené družstvo vstupuje do likvidace: likvidátory jmenuje nejvyšší orgán družstva.
2. Likvidátoři jsou povinni vypracovat před rozdělením likvidačního zůstatku návrh na jeho rozdělení, který projednává nejvyšší orgán družstva. Návrh na rozdělení musí být na požádání předložen každému členu družstva.
3. Likvidační schodek se rozdělí postupně tak, že každému členu se uhradí částka do výše jeho členského vkladu, popř. dalšího členského vkladu.
4. Každý člen družstva nebo jiná oprávněná osoba může do tří měsíců ode dne jednání nejvyššího orgánu navrhnout, aby soud prohlásil usnesení nejvyššího orgánu družstva o rozdělení likvidačního zůstatku za neplatné pro rozpor s právními předpisy nebo stanovami. Vyhoví-li soud návrhu, rozhodne zároveň o rozdělení likvidačního zůstatku. Do uplynutí lhůty tří měsíců anebo do pravomocného rozhodnutí soudu nesmí být likvidační zůstatek rozdělen.
5. Při likvidaci družstva se použijí přiměřeně ust. § 70 - 75b obchodního zákoníku.


Čl. 56 Společná ustanovení
1. Rozhodnutí orgánů družstva dotýkající se jednotlivých členů družstva nebo jednotlivých orgánů družstva se oznamují těmto členům a orgánům písemně.
2. Lhůta podání odvolání činí 15 dnů a počíná běžet dnem následujícím po doručení.
3. Za včas podané se považuje i odvolání, které bylo podáno po uplynutí stanovené lhůty, nejpozději však do 3 měsíců od doručení rozhodnutí, jestliže se člen řídil nesprávným poučením orgánu družstva o odvolání nebo jestliže poučení o odvolání nebylo dáno.
4. O odvolání proti rozhodnutí představenstva rozhoduje nejvyšší orgán družstva, o odvolání proti rozhodnutí předsedy představenstva rozhoduje představenstvo. Rozhodnutí o odvolání je konečné.
5. Představenstvo může o odvolání rozhodnout samo, jestliže odvolání v plném rozsahu vysloví.


Čl. 57 Doručování
1. Družstvo doručuje svým členům písemnosti zpravidla poštou nebo jiným způsobem a to na adresu bytu, kterou člen sdělil.
2. Doručení písemností doporučeným dopisem nebo do vlastních rukou je nutné pouze v případech určených těmito stanovami nebo jednacím řádem družstva.
3. Povinnost družstva doručit písemnosti doporučeným dopisem je splněna, jakmile pošta dopis doručí nebo jakmile jej vrátí družstvu jako nedoručitelnou zásilku. Tato povinnost je splněna i tehdy, jakmile je písemnost doručena funkcionářem nebo pracovníkem družstva a člen její přijetí písemně potvrdí.
4. Povinnost družstva doručit písemnost do vlastních rukou je splněna:
a) při doručování písemností funkcionářem nebo pracovníkem družstva, jakmile člen její převzetí písemně potvrdí,
b) při doručování poštou, jakmile pošta písemnost do vlastních rukou doručí. Účinky doručení nastanou i tehdy, jestliže pošta písemnosti vrátí družstvu jako nedoručitelnou a člen svým jednáním doručení zmařil nebo jestliže člen přijetí písemnosti odmítl.


Čl. 58 Přechodná a závěrečná ustanovení
1. Pokud není dále uvedeno jinak, řídí se ustanoveními těchto stanov i právní vztahy vzniklé mezi družstvem a jeho členy, jakož i mezi členy navzájem, před nabytím platnosti těchto stanov. Vznik těchto právních vztahů, jakož i nároky z nich vzniklé před nabytím platnosti těchto stanov se však posuzují podle stanov dosavadních.


Čl. 59
1. O žádostech a odvolání členů, o nichž před nabytím platnosti těchto stanov družstvo s konečnou platností nerozhodlo, bude rozhodnuto podle těchto stanov.


Čl. 60
Tyto stanovy byly přijaty členskou schůzí dne 17. a 18.1.1993.
Nabývají účinnosti dnem 19.ledna 1993.


Tyto stanovy byly pozměněny tak, aby provedené změny zajišťovaly soulad Stanov BD TILIA s novelou Obchodního zákoníku.


Změny v souladu s OZ byly přijaty na zasedání představenstva dne 19. prosince 2001.



ing. Nečas Karel předseda představenstva

ing. Trpkovič Ivo místopředseda představenstva

ing. Rudolf Jiří člen představenstva